Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ
հոկտեմբերի 5-ը Հայաստանի պետական տոնացույցում խորհրդանշում է այն բացառիկ հարգանքը, որը հայ ժողովուրդը միշտ ունեցել է դպրոցի եւ ուսուցչի հանդեպ: Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ, խոնարհվում տարիների ձեր անդուլ աշխատանքի եւ մեծ վաստակի առջեւ ու մաղթում ամենայն բարիք:
Միաժամանակ, շնորհավորանքի ու գնահատանքի խոսք եմ ուղղում Սփյուռքի բոլոր մանկավարժներին, ովքեր, ապրելով Հայաստանից հեռու, դարձել են հայապահպանության յուրօրինակ առաքյալները:
Այս օրը բոլորիս տոնն է, եւ յուրաքանչյուրս մի պահ վերհիշում ենք մեր դպրոցական տարիները, մե՛րթ խստապահանջ, մե՛րթ նրբանկատ մեր ուսուցիչներին, ովքեր մեզ ոչ միայն հարուստ գիտելիքներ հաղորդեցին, այլեւ օգնեցին ձեւ ու բովանդակություն հաղորդել մեր մտքերին ու ձգտումներին, օգնեցին, որ կյանքում ամեն մեկս գտնի իր ճանապարհը եւ դառնա երկրի լիարժեք քաղաքացի:
դուք եք ձեր ամենօրյա աշխատանքով ուրվագծում մեր պետության վաղվա օրը: Մեծապես ձեր աշխատանքով է պայմանավորված, թե ինչ աշխարհընկալում կունենա եւ ինչ արժեհամակարգ կդավանի վաղը մեծ կյանք ոտք դնող սերունդը: Եւ դրան են միտված այսօր Հայաստանում իրականացվող կրթական բարեփոխումները, որոնց նպատակն է ստեղծել այսօրվա չափանիշներին համապատասխանող, ու կրթության բարձր որակ ապահովելով` աշխարհում Հայաստանն ավելի մրցունակ դարձնող, մարդկային հիմնարար արժեքների վրա հիմնված ազատ ու ժողովրդավարական հասարակություն ձեւավորող կրթական համակարգ: Վստահ եմ, որ հաջողությամբ կլուծենք նաեւ այս կարեւորագույն խնդիրը, ինչն ավելի առարկայական կդարձնի ձեր նվիրված աշխատանքի արդյունքները:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ իմ անունից կրկին շնորհավորում եմ բոլոր մանկավարժներին, կրթության ոլորտի բոլոր աշխատողներին Ուսուցչի օրվա առթիվ: Բոլորիդ մաղթում եմ առողջություն ու խաղաղություն, ընտանեկան երջանկություն, բարօրություն եւ նորանոր հաջողություններ մանկավարժական գործունեության ասպարեզում»,-նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

Поздравление Ара Баблояна к Дню учителя
5 октября в государственном календаре Армении символизирует исключительное уважение, всегда питаемое армянским народом к школе и учителю. Сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем учителя, преклоняюсь перед вашей   неустанной работой и большим вкладом, желаю всех благ.
Хотелось бы также поздравить и выразить признательность всем учителям Диаспоры, которые, живя вдали от Армении, стали своеобразными поборниками сохранения армянства.
Этот день – праздник всех, и каждый из нас вспоминает свои школьные годы, то строгих, то доброжелательных учителей, которые передали нам не только знания, но и придали форму и содержание нашим мыслям и стремлениям, помогли каждому из нас найти свой путь в жизни и стать полноценным гражданином страны.
своим ежедневным трудом вы определяете завтрашний день нашего государства. В значительной мере именно вашей работой обусловлено, какое мировоззрение и какую систему ценностей воспримет завтра вступающее в большую жизнь поколение. И к этому ведут осуществляемые сегодня в Армении образовательные реформы, цель которых – создать систему образования, соответствующую сегодняшним критериям, обеспечивающую высокий уровень образования, делающую Армению более конкурентоспособной в мире, опирающуюся на основные человеческие ценности,   создающую свободное и демократическое общество. Уверен, успешно решим также эту важнейшую задачу, что сделает более предметными результаты вашей преданной работы.
От имени НС РА и себя лично еще раз поздравляю всех учителей, всех работников сферы образования с Днем учителя. Желаю всем вам здоровья и мира, семейного счастья, благополучия и новых успехов в педагогической деятельности”.