Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ
հոկտեմբերի 5-ը Հայաստանի պետական տոնացույցում խորհրդանշում է այն բացառիկ հարգանքը, որը հայ ժողովուրդը միշտ ունեցել է դպրոցի եւ ուսուցչի հանդեպ: Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ, խոնարհվում տարիների ձեր անդուլ աշխատանքի եւ մեծ վաստակի առջեւ ու մաղթում ամենայն բարիք:
Միաժամանակ, շնորհավորանքի ու գնահատանքի խոսք եմ ուղղում Սփյուռքի բոլոր մանկավարժներին, ովքեր, ապրելով Հայաստանից հեռու, դարձել են հայապահպանության յուրօրինակ առաքյալները:
Այս օրը բոլորիս տոնն է, եւ յուրաքանչյուրս մի պահ վերհիշում ենք մեր դպրոցական տարիները, մե՛րթ խստապահանջ, մե՛րթ նրբանկատ մեր ուսուցիչներին, ովքեր մեզ ոչ միայն հարուստ գիտելիքներ հաղորդեցին, այլեւ օգնեցին ձեւ ու բովանդակություն հաղորդել մեր մտքերին ու ձգտումներին, օգնեցին, որ կյանքում ամեն մեկս գտնի իր ճանապարհը եւ դառնա երկրի լիարժեք քաղաքացի:
դուք եք ձեր ամենօրյա աշխատանքով ուրվագծում մեր պետության վաղվա օրը: Մեծապես ձեր աշխատանքով է պայմանավորված, թե ինչ աշխարհընկալում կունենա եւ ինչ արժեհամակարգ կդավանի վաղը մեծ կյանք ոտք դնող սերունդը: Եւ դրան են միտված այսօր Հայաստանում իրականացվող կրթական բարեփոխումները, որոնց նպատակն է ստեղծել այսօրվա չափանիշներին համապատասխանող, ու կրթության բարձր որակ ապահովելով` աշխարհում Հայաստանն ավելի մրցունակ դարձնող, մարդկային հիմնարար արժեքների վրա հիմնված ազատ ու ժողովրդավարական հասարակություն ձեւավորող կրթական համակարգ: Վստահ եմ, որ հաջողությամբ կլուծենք նաեւ այս կարեւորագույն խնդիրը, ինչն ավելի առարկայական կդարձնի ձեր նվիրված աշխատանքի արդյունքները:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ իմ անունից կրկին շնորհավորում եմ բոլոր մանկավարժներին, կրթության ոլորտի բոլոր աշխատողներին Ուսուցչի օրվա առթիվ: Բոլորիդ մաղթում եմ առողջություն ու խաղաղություն, ընտանեկան երջանկություն, բարօրություն եւ նորանոր հաջողություններ մանկավարժական գործունեության ասպարեզում»,-նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

October 5 in the state holidays of Armenia symbolizes the unique respect that the Armenian people towards the school and teacher. I cordially congratulate you on the professional holiday, the Teachers’ Day, bow before your unceasing work of many years and great contribution and wish you all the best.
At the same time I address my congratulation and evaluation to all pedagogues of Diaspora, who living far from Armenia have become the special apostles of Armenian identity preservation.
This day is everybody’s holiday, and all of us recollect our schooldays, either rigorous, or delicate our teachers, who gave us not only rich knowledge, but also helped us to give form and content to our minds and aspirations, helped all of us to find their path and become a full citizen of the country.
You outline with your everyday work tomorrow of our state. What world outlook and what system of values the future generation will adhere are greatly conditioned by your work. And today the educational reforms being implemented in Armenia are for that purpose, and its goal is to create an educational system making more competitive Armenia in the world, forming a free and democratic society based on human fundamental values, providing high quality of education complying with today’s standards. I am sure that we will also successfully solve this most important problem, which will make essential the results of your devoted work.
On behalf of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me I again congratulate all pedagogues, all employees of the education on Teacher’s Day. I wish all of you health, peace, family happiness, welfare and new successes in your pedagogical activities,” the congratulatory address by the RA NA Speaker Ara Babloyan reads.